College of the Arts Representatives to
Department, College and University Committees

2012-13

 

 

University Level Committees

Unless specified otherwise, all representatives serve two-year, staggered terms.


Academic Standing Committee
One teaching faculty member elected from each degree-granting college.

  • Ming Chen (TPS) - 2014-16

Athletics Board
One faculty representative selected by Senate Representatives.

  • Rebecca Makus (TPS) ? 2013-16

Climate Commitment Committee
One teaching faculty member elected from each degree granting college.

  • Rebecca Makus (TPS) - 2014-16

Education Abroad Standing Committee
One tenured, tenure track, or FT permanent faculty member elected from each degree-granting college. Demonstrated commitment/involvement in Education Abroad/Global Learning.

  • Ming Chen (TPS) - 2012-14

Faculty Development and Awards Committee
One teaching faculty elected from each college. Three previous winners of KSU Foundation Teaching Awards, Service Award, Research/Creative Activity Award

  • John Gentile, TPS ? 2013-15

Faculty Handbook Committee
One teaching faculty member from each college selected by faculty senate members

  • Diana McClintock (ART) ? 2013-15

Faculty Senate (Faculty Senate website)
One senator elected from each department

  • Jane Barnette (TPS) ? 2013-16
  • April Munson (ART) ? 2011-14
  • Stevan Novokavich (DAN) ? 2012-15
  • John Warren (MUS) ? 2012-15

General Education Council
By appointment of the Dean

  • Natalie Berry (DAN)
  • Edward Eanes (MUS
  • Karen Robinson (TPS)
  • Kristen Seaman (ART)

Graduate Policies and Curriculum Committee
Two faculty from each degree granting college ? must have graduate faculty status. No more than one can be program director/coordinator.

  • One from Music if MM is approved

Information Technology Advising Committee
One representative w/IT background/interest from each college.

  • Charles Laux (MUS) ? 2013-15

Institutional Review Board for Research with Human Participants
One representative from each college appointed by VP for Research/Dean of Graduate College in consultation w/college dean.

  • Adam Kirkpatrick (MUS) - 2012-15

Library Committee
One undergraduate faculty representative elected from each degree-granting college.

  • Dinah McClintock (SOAD) - 2013-15

President's Planning and Budget Advisory Committee
One teaching faculty member from each degree-granting college selected by senate representatives

By appointment of the COTA faculty senators

  • Rebecca Makus (TPS) - 2013-16

University Tenure & Promotion Oversight Committee
Chair of COTA P&T Committee from previous year

  • Diana Gregory (ART) - 2013-14

Undergraduate Policies and Curriculum Committee
Two representative elected from each degree-granting college

  • Jamie Bullins (TPS) – 2013-15
  • Jessica Stephenson (SOAD) - 2014-16

University Court
Two representative appointed by the dean.

  • TBD
  • TBD

Back to Top

 

College of the Arts Committees

Unless specified otherwise, all representatives serve two-year, staggered terms


College Curriculum Committee
Elected chairs of each department/school curriculum committee serving one-year terms

  • Charlie Parrott (TPS)
  • Ben Wadsworth (MUS)
  • Christen Weimer (DAN)
  • TBD (SOAD)

College Diversity Committee - SUSPENDED
Two faculty members from each department

Faculty Awards/Reassignment Committee
One tenured or tenure-track faculty from each department

  • Rebecca Makus (TPS) ? 2012-14
  • Alison Mann (MUS) ? 2012-14
  • Robert Sherer (SOAD) ? 2013-16

College Faculty Council
One tenured or tenure-track faculty from each department

  • Charles Laux (MUS) - 2014-17
  • Rebecca Makus, Chair (TPS) - 2011-14
  • Dinah McClintock (SOAD) - 2012-15
  • Don Robson (SOAD) - 2011-14
  • Benjamin Wadsworth (MUS) - 2013-16
  • Christen Weimer (DAN) - 2013-14

College Global and Community Engagement Committee
One representative from each area

  • Sandra Bird (ART)
  • John Gentile (TPS)
  • Alison Mann (MUS)
  • Stevan Novakovic (DAN

COTA Promotion & Tenure Committee
Two FT tenured faculty members from each deparment serving one-year terms

  • Sandra Bird (SOAD) ? 2013-14
  • Ming Chen (TPS) ? 2013-14
  • John Gentile (TPS) ? 2013-14
  • David Kehler (MUS) ? 2013-14
  • Harry Price (MUS) ? 2013-14
  • Keith Smith (SOAD) ? 2013-14
  • Elected chair will serve as 2012-13 representative to University Tenure & Oversight Committee.

Back to Top

Music Committees

Unless specified otherwise, all representatives serve three-year, staggered terms

 

School of Music Curriculum Committee
Three FT faculty members, one each from performance, music education, and composition/theory/history

  • John Culvahouse (Music Ed) ? 2012-15
  • Adam Kirkpatrick (Performance) - 2011-14
  • Benjamin Wadsworth (Comp/Theory/history) - 2013-16

School of Music Faculty Council
Three tenure-track faculty members; majority should be tenured. Chair must be tenured.

  • John Culvahouse ? 2013-16
  • Adam Kirkpatrick - 2011-14
  • John Warren - 2012-15

School of Music General Education Committee
One faculty member appointed by the director, term decided by director

  • Edward Eanes

School of Music Scholarship Committee
Six FT faculty, one each from instrumental, piano, voice, and one each from orchestral, band, and choral ensemble faculty.

  • Michael Alexander (Orchestra) - 2012-2015
  • Leslie Blackwell (Choral) - 2011-14
  • Dave Kehler (Band) - 2011-14
  • Alison Mann (Voice) - 2012-15
  • John Warren (Instrumental) - 2011-14
  • Soohyun Yun (Piano) - 2013-16

School of Music Promotion & Tenure Committee
Three FT tenured faculty members; Individuals going up for review cannot serve.

  • John Culvahouse, Chair- 2012-15
  • Helen Kim - 2013-16
  • Adam Kirkpatrick - 2013-14

 

Back to Top



Theatre and Performance Studies Committees
Unless specified otherwise, all representatives serve one-year terms

 

TPS AOL Committee
Three to four faculty members

  • TBD
  • TBD
  • TBD

TPS Curriculum Committee
Minimum of two faculty members.
Committee of the Whole

  • Charlie Parrott, Chair

TPS Faculty Council
Committee of the Whole

  • Chair TBD

TPS Scholarship Committee
Three faculty members

  • Jane Barnette
  • Jamie Bullins
  • Jan Wikstrom, Chair

TPS Season Selection Committee
Committee of the Whole

  • Harrison Long, Chair

TPS Promotion & Tenure Committee
Four faculty members

  • Jane Barnette
  • Jamie Bullins
  • Harrison Long

 

Back to Top

 


School of Art and Design Committees
Unless specified otherwise, all representatives serve one-year terms

 

Art & Design AIGA Student Chapter Faculty Advisor

Appointed by the Director

  • Kristine Hwang

Art & Design Career Mentoring Service
Appointed by the director

  • Robert Sherer

Art & Design Curriculum Committee
OThree faculty members, one each from art education, art history, and studio

  • Rick Garner - 2012-15 (Art Ed)
  • Dinah McClintock ? 2013-16 (Art History)
  • Don Robson - 2011-14 (Studio)

Art & Design Dark Slide Faculty Advisor

Appointed by the Director

  • Matt Haffner

Art & Design Faculty Council
Committee of the Whole, must be reaffirmed annually by simple majority of faculty

  • Keith Smith, Chair, 2013-2014

Art & Design Mudslingers Faculty Advisors
Appointed by the director

  • Keith Smith

Art & Design National Association of Art Educators Faculty Advisor
Appointed by the director

  • April Munson

Art & Design Portfolio Review Committee
Five faculty members representing the various disciplines of the School.

  • Matt Haffner ? 2013-16
  • Carole Maug?-Lewis ? 2011-14
  • April Munson ? 2012-15
  • Ayokunle Odeleye - 2013-16
  • Don Robson (Chair) ? 2012-15

Art & Design Print Club Advisor

Appointed by the Chair

  • Valerie Dibble

Art & Design Recruitment Committee
Three faculty members

  • Diana Gregory ? 2011-14
  • Kristine Hwang ? 2012-15
  • Don Robson ? 2013-16

Art & Design Scholarship Committee
Three faculty members representing the various disciplines in the School

  • Don Robson - 2012-15
  • Dan Sachs, Chair- 2011-14
  • Keith Smith - 2012-15

Art & Design Promotion & Tenure Committee
Three tenured faculty members

  • Lin Hightower ? 2013-16
  • Ayokunle Odeleye ? 2012-15
  • Joe Remillard (Chair) - 2011-14

Art & Design USOCA Sculpture Club
Appointed by the director

  • Ayokunle Odeleye

Art & Design Visions Faculty Advisors
Appointed by the director

By appointment of the chair

  • Donald Robson

Art & Design Visiting Artist Committee
Three faculty members; Director of Curatorial Affairs serves ex officio

  • Matt Haffner ? 2012-14
  • Teresa Reeves, Director of Curatorial Affairs
  • Robert Sherer ? 2013-15

 

Back to Top

 

 

Department of Dance Committees
Unless specified otherwise, all representatives serve one-year terms

AOL Committee
One faculty

  • TBD

Dance Curriculum Committee
Minimum two FT faculty members

  • Christen Weimer, Chair

Dance Faculty Council
Committee of the whole

  • Christen Weimer, Chair

Dance Ad Hoc Promotion & Tenure Committee
Three tenured faculty members

  • Ming Chen (TPS)
  • Carole Maug?-Lewis (ART)
  • Laurence Sherr (MUS)

Dance QEP Committee
Three FT faculty members

  • Ivan Pulinkala
  • Stevan Novakovich

Dance Scholarship Committee
Three FT faculty members

  • Ivan Pulinkala
  • Stevan Novakovich, Chair

Dance Season Selection Committee
Committee of the Whole

  • Ivan Pulinkala, Chair

 

Back to Top

Send e-mails regarding this website to COTA Webmaster.
©2009-2012 Kennesaw State University

The College of the Arts at Kennesaw State University supports, defends and promotes academic freedom in artistic expression, as outlined by the American Association of University Professors, and diversity of all kinds as outlined by the university's Human Relations Position Statement.

flourish with us